Zápisné od příštího roku zřejmě nebude, rektoři jsou proti

19. 11. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Rektoři podle očekávání nepodpořili návrh ministerstva školství na zavedení tzv. zápisného. České konferenci rektorů vadí hlavně nejasnost, zda by bylo zápisné zavedeno jen na přechodnou dobu, či natrvalo. Chtějí také, aby ještě před zavedením zápisného začal fungovat systém finanční pomoci studentům.

Ministr školství Josef Dobeš na stanovisko konference rektorů reagoval tím, že bude hledat jiné cesty, jak vysokým školám zajistit více peněz. „Již dříve ministr Dobeš avizoval, že zápisné bude na vysokých školách zavedeno pouze v případě, že tento návrh podpoří Česká konference rektorů. Vzhledem k jejímu zamítavému stanovisku tak v tuto chvíli není téma zápisného pro ministerstvo školství aktuální,“ uvedla mluvčí ministra Lucie Kubovičová.

Zápisné se mělo podle nejnovější verze návrhu platit od září 2011 a to maximálně ve výši 6000 korun, přičemž přesnou výši poplatku si mohly školy určit samy. „Navrhované zápisné mělo sociálně citlivý rozměr, netýkalo by se studentů ze sociálně slabých poměrů ani studentů s výbornými studijními výsledky,“ připomněl ministr Dobeš. Peníze ze zápisného by však ani nepokryly plánované úspory v rozpočtech vysokých škol pro příští rok. (Více o zápisném zde)

Rektorům však takové ujištění nestačilo. „Česká konference rektorů (ČKR) nesouhlasí s návrhem na zavedení zápisného v podobě, v jaké je prezentováno. ČKR doporučuje zavedení zápisného až v návaznosti na realizaci systému státní finanční pomoci studentům vysokých škol a zejména po vyjasnění, že půjde o trvalé, nikoli krátkodobé řešení,“ stojí ve stanovisku rektorů. Nelíbí se jim také, že ministerstvo provádí pomocí novel údajně nekoncepční změny, přestože vysoké školství podle nich potřebuje celkovou reformu.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.