Zastavte práce na reformě, vzkazuje Liškovi senát UK

27. 3. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Senátoři a vedení UK přivítali odložení reformy vysokého školství, které včera ohlásil ministr Ondřej Liška. Zároveň chtějí, aby ministerstvo do budoucna bralo větší ohled na názory univerzit.

rektor_hampl_na-senatu_1

„Byl bych nerad, kdyby moje vystoupení byl jen hurá-optimismus,“ řekl Hampl na dnešním zasedání senátu UK

Foto: Anna Krýslová (UK media)

„Zrušení termínu chápu jako první krok na odpověď mé včerejší výzvy, aby se v projektu nepokračovalo,“ uvedl rektor Václav Hampl na dnešním zasedání akademického senátu.

Na čtvrteční tiskové konferenci rektor vyzval k zastavení prací na reformě. Podle něj ministerstvo školství některé části reformy utajuje nebo předkládá až krátce před projednáním. Univerzity pak nemají čas plány projednat. Rektor Hampl zároveň pohrozil, že pokud ministr Liška výtky univerzit nevyslyší, odejde ze skupiny konzultantů reforem.

„Byl bych nerad, kdyby moje vystoupení byl jen hurá-optimismus,“ řekl Hampl na dnešním zasedání senátu UK. Senátory zároveň upozornil, že právě obdržel další verzi návrhu zákona. Důležité podle něj tak bude jednání mezi ministerstvem a univerzitami, které se uskuteční příští týden v Kostelci.

Rektor také poznamenal, že definitivně byla smetena ze stolu varianta převodu univerzitních nemocnic na akciové společnosti. Vzápětí dodal, že návrh zákona o neziskových nemocnicích z dílny stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), považuje také za zcela nepřijatelný.

Senátoři: Návrh je špatný, reforma však nutná

senat2_1

Senát UK požaduje větší vliv akademické obce na reformu vysokých škol.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

Přestože po včerejšku není jasné, kdy nový zákon spatří světlo světa, připomínkování reformy běží dál. Senát UK proto dnes jednomyslně vyzval ministra Lišku k zastavení „celého harmonogramu prací na věcném návrhu nového vysokoškolského zákona“. Chtějí také, aby byl celý text znovu prodiskutován s co nejširší akademickou obcí.

Samotný pád Topolánkovy vlády podle senátorů ale nebude znamenat definitivní konec reformy. „Pokud pád vlády opravdu zastavil nebo přerušil reformu a umožní, aby se o ní diskutovalo daleko více, pak je to dobře,“ říká senátor Petr Just z Fakulty sociálních věd. Zároveň ale podle Justa hrozí, že se politici kvůli turbulencím nebudou reformě vysokých škol po nějakou dobu věnovat.

„Vnímám to tak, že na ministerstvu se změní jen ministr. Základ – tedy úředníci – zůstává v podstatě stejný. S velkou pravděpodobností tedy budeme jednat s podobnou sbírkou lidí, jako dosud,“ řekl UKáčku.cz senátor Jan Šimek z 1. lékařské fakulty.

„Pozitivní je určitě to, že se neuskuteční některé rizikové návrhy, které vzešly od ministra Lišky a jeho spolupracovníků. V něčem to naopak může být škoda – některé návrhy byly progresivní,“ míní senátor Vojtěch Mezera z Lékařské fakulty v Hradci Králové.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.