Zažít rok mezi městem a venkovem umožní letošní cyklus filmových večírků a přednášek CSPK
Jaké jsou současné vztahy mezi městem a venkovem? Jak se tyto vztahy reflektují v naší politice a kultuře? Zajímavé a interaktivní odpovědi na tyto a další otázky poskytuje letošní cyklus filmových večírků a přednášek Centra pro studium populární kultury (CSKP) na téma „Rok mezi městem a venkovem“.
Předseda CSPK doktor Tomáš Kavka se tomuto tématu věnuje již velmi dlouho. Prezentoval jej, společně s doktory Jakubem Machkem a Ondřejem Danielem, už v březnu tohoto roku, během Dne vědy na Filozofické fakultě. Dle jejich názoru se rozdíly mezi městským prostředím a venkovem neustále zvětšují. Badatelé CSPK na tento rostoucí rozkol poukazují i v souvislosti s prezidentskou volbou, kdy „vesnický“ Miloš Zeman porazil „městského“ Karla Schwarzenberga.
Sdružení CSPK pořádá cyklus filmových večírků a přednášek již pátým rokem. V minulosti se tento tým badatelů a studentů zabýval například xenofobií v českém prostoru, násilím ve filmech či celebritami. Letošní rok je svým způsobem výjimečný, neboť dosavadní praxi přednáškových večírků obohatí pravidelný „Biograf CSPK,“ v rámci něhož dojde na promítání celých filmů.
Filmový cyklus „Rok mezi městem a venkovem“ probíhá po celý školní rok 2014/2015. Součástí je série přednášek a dalších doprovodných akcích, v nichž přijde řada mimo jiné i na vesnickou dechovku (v podání DJs Planeta Nova), exploitační filmy (Jiří Flígl z Festivalu Otrlého Diváka) či tramping a táboráky (Jan Pohunek, folklorista).
V rámci prvního filmového večírku CSPK jsme měli možnost poznat důsledky migrace z venkova do měst. Ondřej Daniel, aktivní člen CSPK, to symbolizoval pomocí simitu a ayranu, což jsou pochoutky turecké „městské chudiny.“ Tuto problematiku doplní již 3. listopadu promítáním filmu Uzak (Vzdálený, Turecko 2002), které proběhne v Dejvické klubovně.
Účastníci filmových večírků oceňují informační základ i dostatek nadhledu a odlehčení daných témat. Předseda Tomáš Kavka se za celé CSPK těší na případné reakce nejen studentů. „Ať chceme nebo nikoli, je populární kultura hluboce politickou problematikou,“ říká.
Přednášky proběhnou v experimentálním prostoru NOD (Dlouhá 33, Praha 1), biograf pak v Dejvické Klubovně (Generála Píky, Praha Dejvice). Celoroční program a informace k jednotlivým akcím najdete na stránkách CSPK a na Facebooku
Populární kultura v životě společnosti
CSPK je občanské sdružení složené z vysokoškolských pedagogů a studentů i z lidí mimo univerzity. Zabývá se mimo jiné zkoumáním společenského systému pomocí populární kultury. V praxi se jedná například o to, jak vědecky pojmout Bravíčka, poštovní známky, bollywoodské filmy nebo násilné počítačové hry.
Právě časopis Bravo, nebo populární hudba či normalizační seriály dle badatelů CSPK odráží svou dobu a naznačují vztah společnosti k politickému systému. CSPK se snaží popularizovat různá témata prostřednictvím publikací či konferencí. Věnuje se i společenskému aktivismu zaměřenému například proti rasismu a xenofobii. Badatelé centra též pomáhají studentům s jejich začínající publikační praxí v recenzovaných i populárně naučných periodikách.
Klíčová slova
Centrum pro studium populární kultury, Den vědy, Filozofická fakulta, kulturní tipyHodnocení
Související články
- UK si připomene Jana Palacha, FF po něm pojmenuje knihovnu
- Studenti sociologie na FF zakládají spolek Socka. Má prohloubit zájmu o obor i pořádat stmelovací akce
- Filozofická fakulta rozkrývá svou komunistickou minulost
- Voči očima náhodného kolemjdoucího
- V čele Filozofické fakulty zůstává historik Michal Stehlík
Napište komentář