Zemřel divadelní vědec a první polistopadový děkan FF František Černý

18. 6. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty 1 komentář

Ve věku 84 let zemřel v sobotu významný český teatrolog, historik českého divadla a první polistopadový děkan Filozofické fakulty UK profesor František Černý.

František Černý, historik českého divadla a první polistopadový děkan Filozofické fakulty UK.

Foto: iForum

František Černý se narodil v roce 1926, vystudoval na Filozofické fakultě UK estetiku a slovanskou filologii. V letech 1949 až 1951 pracoval v Ústavu pro českou literaturu, v šedesátých letech vedl oddělení dějin a teorie divadla na pražské Filozofické fakultě, později byl proděkanem. V roce 1968 byl jmenován profesorem, ale ustaven jím byl až v roce 1989. Po listopadu 1989 ho studenti i vědecká rada jednomyslně zvolili děkanem této fakulty, jímž byl dva roky.

Černý se dlouhodobě podílel na rozvoji mezinárodních kontaktů české teatrologie. Věnoval se především dějinám českého činoherního divadla a divadelní kultury osmnáctého až dvacátého století, době národního obrození a meziválečným létům. Je hlavním autorem čtyřdílných Dějin českého divadla. Získal řadu ocenění v oblasti kultury a je také čestným prezidentem Mezinárodní federace pro divadelní výzkum.

Poslední publikací Františka Černého byly vloni vydané vzpomínky Normalizace na pražské Filozofické fakultě (1968–1989). V knize vysvětluje, co se v sedmdesátých a osmdesátých letech na fakultě dělo, když z významné společenskovědní instituce muselo odejít téměř sto padesát odborníků. Připomíná tedy osudy těch, kteří byli přinuceni fakultu opustit, těch, kteří mohli – všelijak omezováni – na fakultě zůstat a všímá si i prorežimních či shora dosazovaných lidí.

Životopis Františka Černého ve Slovníku české literatury
Rozhovor s Františkem Černým (iForum)



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.