Zemřel historik umění a odborník na barokní gotiku Mojmír Horyna

27. 1. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita 2 komentáře/ů

Ve věku 65 let včera zemřel historik umění, emeritní prorektor Univerzity Karlovy a znalec díla architekta 18. století Jana Blažeje Santiniho, profesor Mojmír Horyna.

Mojmír Horyna přednášel na Filozofické a Katolické teologické fakultě.

Foto: Martin Šanda

Mojmír Horyna přednášel od roku 1990 na Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty, který v letech 2000-2006 vedl, a na Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty UK. V minulém volebním období byl prorektorem UK pro akademické kvalifikace.

Horyna vystudoval dějiny umění na FF UK a ve Štýrském Hradci. Věnoval se především baroknímu umění, zejména architektuře a sochařství – je považován za největšího odborníka na dílo českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika.

Zajímal se také o architekturu 19. století a ochranu kulturních památek. Působil například v Národní galerii, od roku 1972 pracoval v atelieru stavebně-historického průzkumu Státního ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů v Praze. Na univerzitu se vrátil po pádu komunismu v roce 1990, o jedenáct let později byl jmenován profesorem dějin umění.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.