Zemřel historik Vladimír Nálevka

6. 6. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty 1 komentář

Ve věku 69 let dnes zemřel historik Vladimír Nálevka. Byl autorem řady publikací především o moderních světových dějinách, specializoval se na historii Latinské Ameriky. Přednášel nejen na „své“ Filozofické fakultě, ale i na Fakultě sociálních věd.

Historik Vladimír Nálevka byl častým hostem televizních i rozhlasových pořadů.

Repro: ČT

Nálevka je autorem řady významných knih, mezi studenty jsou zřejmě nejznámější Světová politika ve 20. století, Kapitoly z dějin studené války, Koncert velmocí – Mezinárodní vztahy v letech 1871-1914, Druhá světová válka nebo Karibská krize.

„Měl zcela unikátní, na svoji dobu jedinečný vztah ke studentům. Byl to právě on, kdo nám s vědomím veškerého rizika půjčoval samizdatovou literaturu, mluvil s námi otevřeně o věcech, o kterých se na univerzitě tehdy nemluvilo,“ řekl v České televizi při vzpomínce na známého historika jeho spolupracovník z fakulty Martin Kovář.

Profesor PhDr. Vladimír Nálevka, CSc., se narodil v roce 1941, vystudoval historii na Filozofické fakultě UK. Po ukončení studia na fakultě vyučoval, ale v době normalizace ho komunisté z fakulty vyhodili. Po roce 1989 působil v Ústavu světových dějin Filozofické fakulty. Vyučoval i na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK, kde přednášel dějiny Spojených států. Spolupracoval také s Českým rozhlasem a Českou televizí, v jejichž pořadech často vystupoval.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.