Zemřel spoluzakladatel FSV a významný sociolog Miloslav Petrusek

20. 8. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty 2 komentáře/ů

Ve věku nedožitých 76 let včera zemřel bývalý děkan Fakulty sociálních věd, prorektor UK a přední český sociolog profesor Miloslav Petrusek. Informaci potvrdila Univerzita Karlova.

Spoluzakladatel a druhý děkan FSV profesor Miloslav Petrusek na oslavách 20 let fakulty

Foto: Mirek Kašpar

Profesor byl mezi studenty FSV velmi oblíbený, jeho kurzem Úvodu do sociologie prošly tisíce studentů všech oborů, od ekonomů po politology či žurnalisty. Vždy si proto zakládal na tom, aby sociologie nebyla chápána jen jako nudná teoretická disciplína.

„Sociologie je krásná věda. Jestliže ji učíme tak, že studenti tento pocit nemají a spíše pokládají studovaný obor za nezáživný a nezajímavý, pak asi něco děláme špatně. Ne všechny partie oboru jako celku jsou stejně atraktivní, ale výsledný pocit by měl být radostný, nikoliv skeptický a depresivní,“ řekl před pěti lety Petrusek studentskému fakultním časopisu Sociál.

Miloslav Petrusek se narodil roku 1936 ve Zlíně. Vystudoval filozofii a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po vojně začal vyučovat filozofii a formální logiku ve Zlíně. V letech 1964-1967 působil jako výzkumný pracovník Ústavu sociálně-politických věd Univerzity Karlovy. Pod vedením Pavla Machonina zde vznikl výzkum sociální stratifikace československé společnosti, který patřil k největším sociologickým výzkumům své doby.

Až do roku 1979 pracoval jako odborný asistent na katedře sociologie Filozofické fakulty UK. V roce 1970 byl vyloučen z KSČ a výrazně mu byly omezeny publikační i pedagogické možnosti. Spolupracoval s brněnskými disidenty a připravoval knihy, které ale mohly vyjít až po pádu komunismu.

V roce 1990 byl habilitován docentem pro obor sociologie na Filozofické fakultě UK a zároveň zvolen předsedou Masarykovy československé sociologické společnosti. V letech 1992-1997 byl druhým děkanem nově založené Fakulty sociálních věd, poté byl do roku 2000 prorektorem Univerzity Karlovy.

V roce 2003 dostal francouzský řád rytíře Akademických palem, byl také jedním ze zakladatelů Knihovny Václava Havla. Při předloňských oslavách 20. výročí založení fakulty dostal jako první osobnost medaili za zásluhy o rozvoj fakulty.

Petrusek byl autorem řady významných publikací, například kniha Společnosti pozdní doby byla před pěti lety oceněna rektorem jako nejlepší společenskovědní kniha vydaná na UK.


ČTĚTE TAKÉ:


Miloslav Petrusek: Kritická role společenských věd je nezastupitelná
Miloslav Petrusek: Žít se dá i bez titulů a akademických funkcí
Miloslav Petrusek: Studentská kritika je konstruktivní
Miloslav Petrusek: Fakultu jsme personálně stavěli na zelené louce
Oficiální stránky Miloslava PetruskaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.